Pihe-puha babaholmik 3. rész
Elérkeztünk cikk-sorozatunk harmadik részéhez, amelyben azzal folytatjuk a babaholmik elkészítésével foglalkozó kötési-horgolási útmutatónkat, hogy mi mindenre érdemes figyelni a kreatív munkafolyamat során.
Az első részben megismerhetted, hogy milyen fonalakat érdemes használni a különböző ruhák, takarók, kötött-horgolt holmik elkészítéséhez. A második részben a színválasztás rejtelmeibe kaphattál betekintést. Mostmár következhet a lényeg – maga a munkálkodás, ami számos meglepetést tartogathat, ha nem vagy elég felkészült.
Szép és hasznos, illetve szép és haszontalan dolgok egyaránt születhetnek
Mindenki a lehetőségei szerint arra törekszik, hogy a picit és a szüleit valami szép és hasznos dologgal lepje meg. Olyasmivel, amiről azoknak rögvest ő jut majd az eszükbe, Ezért célszerű olyan ruhadarabokat készítened, amelyek akár ünnepnapokon, de akár a hétköznapokon is kényelmes viseletet jelenthetnek a babának.
A babaholmik elkészítésénél érdemes néhány alapvető dologra odafigyelned. Ezekből gyűjtöttünk most össze egy “csokorra valót” annak érdekében, hogy a lehető legoptimálisabb ajándékkal kedveskedhess te is a picinek.
Le a gombokkal!
Az újszülöttek, és a csecsemők még a napjuk legjelentősebb részét alvással töltik – hason, vagy háton fekszenek. Emiatt, ha a legkisebbeknek készíted a ruhadarabokat, akkor mindenképp figyelj arra, hogy kemény gombok ne kerüljenek a ruhák hát részére,de előre sem, hiszen ezek nyomni fogják a baba érzékeny bőrét.
Ha mindenképpen kell valami záródó rész a ruhán, akkor a megoldást a patent jelentheti vagy a tépőzár. A patentok lényegesen kisebbek, mint a gombok, emiatt nem fogják nyomni a picit. Nagy választékban kaphatóak, készülhetnek fémből vagy műanyagból – ráadásul sokféle színben, így könnyen ki tudod választani a jól passzoló színt a babaruhához.
Készíts olyan ruhát, amit nem kell a fejükön áthúzni!
Emlékszel, hogy óvodás korodban mennyire utáltad a magas nyakkal rendelkező “belebújós” pulcsikat? Nos, a kicsik ösztönösen utálnak öltözködni, azt pedig egyenesen sértésnek veszik, ha valami hozzáér az arcukhoz. Emiatt próbálj olyan ruhadarabokat kötni, amelyeknek a feladása egyszerű. Ha mindenképpen ragaszkodsz a belebújós változathoz, akkor annak a nyakkivágása legyen elég bő.
Nem mindenki szereti a felnőtt ruhákat – kicsiben
Igen. Nagyon aranyos tud lenni a pici fiú egy mesterien rászabott öltönyben, vagy a kislányok egy tüll-csodában, de ezekkel kapcsolatban több probléma is felmerül. Egyrészt kínszenvedés felvarázsolni rájuk, másrészt rettentően kényelmetlenek lehetnek, hiszen mindenhol szorítanak.
Ezért a babaholmikat célszerű olyan rugalmas alapanyagból készítened, ami enged annyit, hogy az kényelmesen feladható és kényelmesen viselhető legyen.
A túlságosan bő ruhákat is érdemes elkerülni
Ez a másik véglet: az “úgyis hamar belenő majd” szemlélet is sokaknak okozott már problémát. A túl nagy méret miatt a babán lógni fog a ruha, nem lesz sem esztétikus, sem kényelmesen viselhető. Gyűrődik, redőket képez, nem tud benne feküdni, ülni, mozogni.
Ha túl nagy a sapka, amit kötsz az könnyen rácsúszik a baba homlokára, nyakára, a szemére, ami miatt biztosan sírni fog. Ha túl hosszú a sál, akkor a nyakára tekeredhet, ha leér a bokájáig, akkor az zavarni fogja a szabad mozgásban. Igyekezz mindig megfelelő méretű ruhadarabokat készíteni a baba számára.
Mire érdemes még figyelni?
- az elkészülő ruha legyen jó légáteresztő, de tartsa melegen a babát
- a ruha anyaga legyen természetes alapanyag – részesítsd előnyben a pamutot, a baba-gyapjút, a bambuszt, vagy a lent.
- a bababarát anyagok ne korlátozzák a mozgásban a piciket
Ajándékozni öröm, a kézzel készített ajándékot viszontlátni a megajándékozotton szintén az.