Horgolás – 3.rész: A horgolás munkamenete
Horgolásról szóló sorozatunk harmadik részéhez értünk, amelyben a horgolás munkamenetébe szeretnénk egy kicsit bevezetni. Az előző részekben megismerkedhettél a horgolás történetével, illetve a horgoláshoz használt eszközökkel és anyagokkal. A horgolás olyan kelmekészítési módszer, amely során különböző anyagokból horgolótűvel textilt készítenek.
Nem kötünk – hanem horgolunk
Joggal merül fel a kérdés: mi a különbség a kötés és a horgolás között? A kötéshez alapvető módon két tűt használunk. A bal kéz csak tartja a munkát és a fonalat, a jobb kéz pedig végzi a kötést, ami lényegében a fonal áthúzását jelenti egy adott módon.
Olyan kötőtű is létezik, aminek a végei egy damil szállal vannak összekötve – ez a körkötőtű, ami arra való, hogy oldalvarrások nélkül tudj elkészíteni mondjuk egy sapkát.
A horgolásnál viszont egyetlen kampós végű eszközt fogsz használni – ez a horgolótű. Ennek a segítségével formálod majd a fonalat a megfelelő módon.
A horgolás technikájának köszönhetően kicsit merevebb darabokat tudsz létrehozni, azaz jobb tartása lesz a horgolt holmiknak. Nagyon praktikus és funkcionális táskákat, szoknyákat, kalapokat, ékszereket, játékokat, csipkéket is készíthetsz horgolással.
A legtöbb horgolási módszerrel mielőtt megkezdenék a következő hurkot, mindig befejezik az előzőt. (Itt is egy lényeges különbség: kötéskor jellemzően több hurok is nyitva van egyszerre).A horgolás nehezebben is bomlik fel lecsúszott szemek miatt.
A horgolás munkamenete
A munkamenet egységét a hurkolt szem adja. Ennek több fajtája van:
- levegőszem
- láncszem; rövid
- tél
- felhajtásos
- csavart
- kereszt
- háló
- pálcika
A szemek egymás közötti vagy sorrendi változata, ritmusa adja az egymástól eltérő mintákat.
- A horgolást a kezdő hurokkal indítják.
- Az első sor többi eleme levegőszem, ami a legalapvetőbb pálca.
- A láncszem vagy rövidpálca: a legegyszerűbb pálca, sima, erős felületet tudsz vele létrehozni.
- Egyszerű pálca: ez duplája a rövid pálcának.
- Félpálca: magassága a rövidpálca és az egyszerű pálca közé esik.
- Hosszú pálca: magassága háromszorosa a rövid pálcának.
- Háromráhajtásos pálca: nagyon magas pálca a betoldott területeken használják
- Relief-szemek – a szemeket megkerülő horgolással tudod őket létrehozni.
Az első lépés mindig az alap technikák gyakorlása legyen!
Ha sikerült beszerezned a megfelelő horgolótűt és a megfelelő fonalakat, akkor nincs más hátra, mint a horgolás!Ne légy maximalista – elsőként ne akarj azonnal valami extrém bonyolultat létrehozni! Kezd az alapokkal, és amikor már szinte rutinszerűvé válnak a mozdulatok, akkor vágj bele lépésről-lépésre fokozva a tétet a minták horgolásába.
He nem így teszel, akkor a sikertelenség elégedetlenné tesz és hamar elmegya kedved ettől a kreatív tevékenységtől. Eleinte előfordulhat, hogy nagyon lassan fogsz haladni, vagy kihagysz menet közben néhány szemet. De ne keseredj el! Járni sem egyik pillanatról a másikra tanultál meg!
Hogyan tartsd a horgolótűt?
Mielőtt nekikezdenél érdemes tisztázni, hogy miként kell a horgolótűt tartani. A horgolótűt a a jobb tartod, miközben a bal kezed mutatóujjával meghatározod a szál feszességét. .
Ha ezt így nehéz magad elé képzelni, nagyon sok hasznos videót találhatsz ezzel kapcsolatban a Youtube-on. Például itt:
Technikák és rövidítések
Gyakran rövidítik a horgolás minták leírásában a technikákat.
- „lsz” – láncszem horgolás – „lsz 10” – azt jelenti, hogy készítened kell 10 láncszemet a minta szerint. (angolban CH – azaz „chain”)
- „rp” – rövidpálcák rövidítése – a 12 rp azt jelenti, hogy horgolj 12 rövidpálcát (angolban „DC” Double Crochet, amerikai mintákban Single Crochet „SC”)
- „rhp”- egyráhajtásos pálca.Ezt az angolban „treble”-nek hívják és TR a rövidítése
A következő részben: Mi az a Amigurumi?