Kötsz, horgolsz? Akkor most próbáld ki a szövést is!
Szeretsz kötni, horgolni, de mégis valami másra, valami újra vágysz? Akkor itt az alkalom – tanulj meg szőni és készíts csodaszép fali szőnyegeket! Ezzel egyszerre több legyet is üthetsz egy csapásra: egyrészt fel tudod használni a durva tapintású, hónapok óta halmozódó fonalakat, másrészt kipróbálhatod a kreativitásodat, harmadrészt pedig látványos falvédőket, díszeket és sok más hasznos dolgot készíthetsz.
Ne légy szkeptikus!
A szövött fali díszek felé sokan fordulnak némi kissé szkepticizmussal, elavult, régimódi dolognak tartva azt. Nos, ez óriási tévedés: hiszen a színek, anyagok, minták megfelelő kombinálásával elképesztően szép eredményeket lehet elérni. Csak ötletelni, inspirálódni majd tervezni kell és már kezdődhet is a munka.
A munka, ami meglepően gyors eredményekhez vezet már a kezdet-kezdetén. Ne aggódj – semmi sem lesz bonyolult, vagy kivitelezhetetlennek tűnő. Annyira egyszerű, hogy napjainkban már az óvodásoknak is tanítják 🙂
De mit nevezünk szövésnek?
A szövés lényegében kézi vagy gépi eljárást jelent a fonalak feldolgozására. Eredménye a szövet vagy szőttes. A szövés során úgy készítünk textilanyagot, hogy a fonalakat egymással derékszögben keresztezzük, a tartás érdekében összefűzzük, majd a széleket eldolgozzuk.
A szövés már az ókorban is ismert volt, eleinte faágakból összetoldott keretet használtak, a fonalat természetes szálak, például hasított sás adta. Az i. e. 6. századból származó görög váza leletek díszítésén már a mesterségek között is megjelenik a szövés. A szövőszéket egyszerű gépnek tekinthetjük, de az ipari forradalom hajnalán megszületett a szövőgép is.
A kézi szövés kellékei
A kézi fonáshoz kell:
- szövőkeret, -ráma,
- alapanyag (fonal),
- a kereszt fonalat továbbító eszköz (vetélő vagy csónak).
A szövéshez láncfonalat és vetülékfonalat használnak. A láncfonalat a keretre függőleges irányban folyamatosan a vetülékfonal keresztmetszetének megfelelő távolságban szorosan kifeszítik. Így egy olyan álló fonalsor keletkezik, amibe alulról és felülről váltakozva be lehet fűzni a vetülékfonalat.
A szövés megtanulásakor érdemes figyelni arra, hogy a következő sor ne ugyanoda kerüljön, ahogy a színek ritmikus váltogatása is lényeges. Már a szövés tanulása kezdetén is sokféle használati tárgyat készíthetsz: játékokat, tűpárnát, tartókat, mozaik képeket.
A szövés első három lépése
Első lépés: inspirálódj és tervezz!
Szerezd be a keretet és álmodd meg a mintát! Első körben nézz szét a meglévő fonalaid között és keress ki jól összeillő színeket! Végy elő egy papírt és nagyjából vázold fel, hogy milyen mintát szeretnél kialakítani és ennek elérése érdekében milyen sorrendben kell a fonalakat használni. Célszerű egyidejűleg többféle ötletet is kipróbálnod.
Az alábbi videókból inspirálódhatsz:
Második lépés: készítsd elő a szövőkeretet!
Van, akinek ez a legunalmasabb része az egész folyamatnak. A fonalat mindig szabályosan kell felvetni a szövőkeretre: ez legyen kellően feszes.
Így csináld:
Harmadik lépés: kezd végre el!
Nincs más hátra, mint előre – azaz kezdj bele! Itt is érdemes figyelned arra, hogy milyen erősen húzod meg a fonalat. Nem jó, ha túl feszes, mert behúzódhat az anyag széle, egyenetlen lesz, ha meg túl laza, akkor kis hurok keletkezhet a szélénél. Az a legoptimálisabb, ha csak hagyod, hogy fonal úgymond ráfeküdjön a felvetőszálakra. Kreatív tevékenységedhez megtalálod a szükséges fonalakat webáruházunkban!
Jó munkát! Fotó: pixabay.com