Mennyi munkával és idővel jár egy horgolt darab elkészítése?
Aki életében még soha nem horgolt, az nem igazán tudja felmérni, hogy mennyi időbe telt azt a tökéletesen szép sapkát, sálat, takarót, babaholmit elkészítened, amit éppen a kezében tart. Nem tudja, hogy előtte hány olyan próbadarab született, amit vagy a szekrényed mélyén rejtegetsz, vagy negyedjére bontottál vissza és kezdtél előlről. Ő csak azt látja, hogy profi módon állsz a horgoláshoz. Ami nem is baj…
Nézd a pozitív oldalát
Nem baj, mert egyrészt nem azért tanultál meg horgolni, hogy később a panasz áradatoddal bárkit is eltántoríts ezen tevékenységtől, másrészt igenis légy egy kicsit büszke önmagadra, amiért a kezdeti nehézségek ellenére, ma már könnyen boldogulsz. A horgolás jelenti a kikapcsolódást, a nyugalmat, a kreativitást – a jól végzett munka örömét, aminek kézzelfogható eredménye van.
Sürget az idő ?
Mennyi időbe telik, amíg egy-egy újabb horgolt holmi elkészül? Nos, attól függ … Mitől is? Például:
- ha kedvtelésből horgolsz, akkor általában olyankor veszed elő a horgolás eszközeit, amikor éppen kedved tartja
- ha elvárásokat fogalmazol meg magaddal szemben, akkor annak megfelelően igyekezni fogsz, hogy azt teljesíteni tudd – például: “A hétvégén befejezem a sálamat”. Ennek megfelelően úgy fogod beosztani a teendőidet, hogy az ominózus sál biztosan elkészüljön.
- ha a horgolt darab ajándéknak készül, akkor egyszerre kell figyelembe venned a határidőt (az alkalom időpontja – karácsony, születésnap, évforduló), és a lehetőségeidet (titokban kell tartanod).
- ha megbízást kaptál valakitől, akkor az igéretednek megfelelően kell elkészíteni a megrendelt terméket
- a munkafolyamatok bonyolultsága is befolyásolhatja – minél összetettebb, annál több időbe telik, annál nagyobb lesz rajtad a nyomás
Az utóbbi két eset az, amikor szó szerint “sürget az idő”.
A szubjektív időérzékelés és az, hogy egy-egy eseményt mennyire tartasz hosszúnak vagy rövidnek függ az emlékektől is és nagymértékben befolyásolja a koncentrációd szintje, a fizikai állapotod és a pillanatnyi hangulatod. . Ha odafigyelsz valamire, az idő múlása lassabbnak tűnik, ahogy akkor is, amikor unatkozol. Sokszor tűnik úgy, hogy az idő valósággal rohan és nem jut belőle mindenre.
A szubjektív időérzékelésre az is hatással van, hogy a megélt eseményekhez milyen érzelmek kötődnek. Lassabban haladónak tűnik az idő negatív érzelmi állapotokban – szomorúság, depresszió, vagy a félelem esetén. Ezzel szemben ha pozitív benyomások érnek, akkor az idő egy szempillantás alatt elrepül.
Tik-tak, mennyi az annyi?
Ha magadnak készítesz valamit, általában nem figyeled az időt. Gyakran előfordul az is, hogy valamit félbe hagysz és másba kezdesz, mert épp ehhez van kedved. Nincs is ezzel semmi baj, gond csak akkor jelentkezhet, ha vállalkozás szintjén, pénzkereseti lehetőségként vágsz bele a horgolásba, mert ebben az esetben az időtényező már komoly szerepet játszhat a siker elérésében. (Sokan foglalkoznak ilyesmivel – napjainkban például nagyon népszerű a japán technikával létrehozott amigurumi készítése, és értékesítése.)
Hogy mennyi időbe telik a horgolás?
Néhány gondolat:
- attól függ mit horgolsz – egyértelmű, hogy egy takaró horgolása sokkal időigényesebb folyamat, mint egy konyhai fogókesztyű elkészítése
- sokat javíthat az időtényezőn, ha pontosan tudod, hogy mit, mekkorát, milyen fonalból és milyen mintával akarsz horgolni, hiszen ilyen esetben “csak” a horgolásra, a mérésre, az esetleges bontásra és újrahorgolásra, valamint a befejező munkálatokra kell időt számolnod
- sok időbe telik a szálak eldolgozása is – lehet csak tíz szál véget kell eldolgozni, de vannak munkadarabok (pl. takarók), ahol ez elérheti a százas nagyságrendet is.
- időt kell áldoznod a minta munka közbeni újra olvasásának is (mar ha azt szeretnéd, hogy a végeredmény ugyanolyan legyen, mint az). Ekkor szokott kiderülni a turpisság – azaz, hogy eltér az eredetitől. Akkor következhet a lebontás, újra horgolás, ami időrabló tevékenység
- szintén sok időt igényelnek az olyasféle megbízások, amikor csak egy fényképet kapsz arról, hogy a megrendelő milyen holmit szeretne magának. Ekkor lázasan keresgélni kezded a megfelelő mintákat, majd jön a mindenre kiterjedő egyeztetés: méret, szín, fonal, minta, szükséges eszközök.
Hogy mennyi munkával jár a horgolás? Sokkal. De tudod:
“Ha azt csinálod, amit szeretsz, az a szabadság;
ha szereted, amit csinálsz, az a boldogság.”
(Raphaëlle Giordano)
Jó horgolást!
Fotók: pixabay.com
A következő részben: Horgolás – a szálak eldolgozása
[…] te is szereted a kreatív hobbikat – a horgolást, kötést, hímzést, makramézást és a sor még folytatható – akkor […]